pomodore teknigi

Pomodoro Tekniği Nedir? Verimli Ders Çalışma Sayacı

Pomodoro tekniği ile zaman yönetimi nasıl sağlanır?

Bir işi bitirmede, hedefleri gerçekleştirmede ve kendimizi geliştirmede zaman yönetimi yüksek ölçüde etkilidir. Bir eylemde bulunurken dikkatin dağılmasının önüne geçmek, bir işi zorlanmadan bitirmek ve zamanını nitelikli kullanmak isteyenler için pomodoro tekniği önemli avantajlar sunuyor. Peki, bu pomodoro tekniği nedir, nasıl kullanılır?

Pomodoro tekniği nedir?

Bu tekniğin esası belirli bir zaman dilimi içerisinde en yüksek verimliliği sağlamaktır. 1992 yılında Francesso Cirillo tarafından geliştirilmiş olan pomodoro tekniği ismini İtalya’da sıkça rastlanan armut biçimindeki domateslerden alır. Bu tekniğe bu ismin verilmesindeki amaç bu şekilde üretilen zamanlayıcıların oldukça yaygın olmasıdır. Bu teknik son dönemde zaman yönetimi için kullanılan en popüler teknikler arasında yer alır. Bu teknikte hedeflere ilerlerken zamana karşı değil zamanla birlikte ilerlemek söz konusudur.

Bu teknikte birçok karmaşık iş ‘’Böl, Parçala ve Yönet’’ mantığı ile küçük parçalara ayrılır. Oluşturulan bu eşit küçük parçalar aynı zaman diliminde bitirilmeye çalışılır. Karmaşık işleri 25 dakikada yapılabilecek küçük parçalara ayırdığımızda zamanla birlikte ilerlemiş olursunuz.

Barış Özcan hocamızdan faydalı ve video izleyerek konunun devamını okumadan önce detaylı bir bilgi alabilirsiniz. Barış Özcan’ın Youtube kanalını takip ederseniz faydalı içerikler bulabilirsiniz;

Pomodoro tekniği ile ders çalışma

Bu tekniğin kullanılması için takip etmeniz gereken adımlar bulunuyor. Bu adımları sırasıyla uyguladığınızda pomodoro tekniği ile ders çalışmaya başladığınızda işlerinizi kolaylıkla bitirdiğinizi göreceksiniz. Tekniğin adımları şunlardır;

1- Öncelikle Görevinizi Belirleyin

Yapmayı planladığınız bir işi ya da görevi belirleyin. Görevin çok karmaşık ya da basit olması önemli değildir. Sizin için önemli bir hedef olması yeterlidir.

2- Alarmınızı 25 Dakikaya Ayarlayın

25 dakika süresince sadece işinizle ilgileneceğinize dair söz verin. Bu sürede dikkatinizi dağıtabilecek unsurları ortamdan uzaklaştırın. Sizin zaman yönetimi becerisi kazanmanız için en önemli adımlardan birisidir. Pomodore sayacı olarak bilinir.

3- Zaman Tamamlanana Kadar Verimli Çalışın

25 dakikalık zaman diliminde sadece işinizle ilgilenin. Yapmanız gereken başka bir iş aklınıza gelirse not defterinize kaydedin.

4- Zamanı Tamamladığınızda Bir Tik Koyun

25 dakika boyunca sadece işinizle uğraşarak zamanı en verimli biçimde kullanmayı başardınız.

5- Kısa Bir Zaman Dinlenin

Çalışmanın ardından kendinize vakit ayırabilir ve dinlenebilirsiniz.

6- Her Dört Uygulama Sonrasında Uzun Bir Mola Verin

Dört kez 25 dakikalık çalışma sonrası uzun bir mola verin. Bu mola 20-30 dakika arasında olmalıdır. Bu dinlenme sürecinde beyniniz yeni bilgileri özümsemeye çalışacaktır.

Pomodoro Tekniği Nasıl İşe Yarar?

Çok basit bir teknik olarak görünen pomodoro tekniği pek çok ilkeye göre hareket ettiğinden oldukça etkilidir. Birçok insanın kontrol etmede zorlandığı zaman konusunda yüksek fayda sağlar. Zamana karşı değil zamanla birlikte ilerleme ilkesi ile zaman yönetimi oluşturmada oldukça etkilidir. Küçük zaman aralıkları tükenmişlik hissinin oluşmasına ve dikkatin başka uyaranlara kaymasına engel olur. Daha iyi bir yaşam iş dengesi kurulmasına yarar sağlayarak zamandan yüksek düzeyde verim alınmasına katkı sağlar.

İnternet sitesi https://unihayat.org
Yazı oluşturuldu 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön