Düşük puanla yerleşilebilecek bölümler

Düşük Puanlı Yerleşilebilen Meslek Garantili Bölümler

Düşük puanla yerleşilebilen bölümler bu haftanın en popüler sorusuydu. Üniversiteler artık günümüzde her şehirde var olması ve her bölümün neredeyse mevcut olması sebebi ile meslek edindirme kurumu olmaktan çok ticarethane vasfı kazanmaya başlamıştır. Bu yüzden artık sevdiğimiz bölümü veya mesleği değil de; geleceği olan, meslek sahibi olma potansiyeli yüksek olan bölümleri tercih etmeye çalışıyoruz. Bu yazıda her ne kadar kıymeti bilinmese de güzel ve iş olanağı çok geniş meslekleri sizin için derledik. Hiç beklemeden başlayalım.

Halkla ilişkiler ve reklamcılık bölümü

Toplumlar sürekli satış ve işletme odaklı büyümeye devam etmektedir. Daha önceden radyo, televizyon ve gazetelerin, sonradan billboardlar aracılığı ile ve günümüzde internet ortamında işletmeler satış yapak için reklam vermeye devam edecektir. Satış, işletmeler için olmazsa olmazdır. Satışın anahtarıda iyi bir reklamdan geçer. Bu yüzden hangi çağda olursak olalım iyi reklamcılara her zaman ihtiyaç olacaktır.

Hatta günümüzde reklamcılara duyulan ihtiyaç hiçbir dönemde bu kadar fazla olmamıştı. Çünkü internet ve sosyal medya reklamlarının gelişmesi ile beraber, küçük işletmelerin de reklam verme potansiyeli artmış ve reklam konusunda meslek uzmanlarına ihtiyaç artmıştır. Bölümün diğer bir departmanı olarak halkla ilişkiler ise yine birçok işletmenin ihtiyaç duyduğu, müşterilerle iletişim konusunda çok önemli bir yer tutmaktadır. Reklamcılık eğitimi almak, iletişim fakültesinden kaynaklı olarak insan psikolojisi, insan davranışları, hitabet ve iletişim becerileri açısından da insanı donanımlı kılar. Bu yüzden yalnızca iyi bir reklamcı olmakla kalmayıp, düşük puanla iyi bir halkla ilişkiler uzmanı da olabilirsiniz.

meslek garantili bölümler

Grafik tasarım bölümü

Grafik tasarım bölümü, reklamcılığı da kapsayan bir bölüm olarak karşımıza çıkar. Reklam görsellerinin hazırlanması haricinde, Adobe programlarına hakim olacağınız için birçok alanda iş imkânı vardır. Afiş, dergi kapağı, kitap kapağı, logo tasarımları, çocuk kitabı görselleri, karikatürler, çizgi romanalar, çizgi filmler… Hep grafik tasarımcıların elinden geçerek bizlere sunum haline gelir. Düşük puanlı 4 yıllık okuma seçeneğiniz de vardır.

Bu mesleğin avantajları ise çalışma zamanınızın büyük bölümü yalnızca bir bilgisayar başından çalışıyor olmanızdır. Ve hatta isterseniz freelancer olarak hiçbir yere bağımlı olmadan evde kendi bilgisayarınızla tasarımcı olarak çalışabilirsiniz. Bu tür tasarımlara ihtiyaç asla tükenmeyecek olup, her geçen gün daha da artmaya devam edecektir. Grafik tasarım bölümü de üniversite için güzel ve okunabilir bir bölümdür. Düşük puanla tercih edilebilecek bölümler arasında en keyifli olduğu söylenen meslektir.

Düşük puanlı işletme bölümü

Şimdi sırada kötü itibar bırakmış bir meslek ve bölüm var. İşletme bölümü çok mezunu olup boşta kalan birçok insanın olması ile ünlüdür. Fakat durumun iç yüzü tamda bu şekilde değil. Hangi bölüm olura olsun eğer ki aldıklarınızla yetinip, üzerine bir şey koymaya çalışmazsanız, sizden küçücük bir fazlası olan kişi tercih sebebi olabilir.

Bu yüzden kendi gelişiminize üniversite yıllarınız boyunca çok önem vermeniz gerekir. Gelelim işletme bölümüne. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, satış amacı güden her kuruluş bir işletmedir ve bu bölümü okuyunca sizlerde birer işletmeci olacaksınız. Soruyorum size, bu çelişki nedendir? İşte bu işletmelerin istediği kriterleri karşılayamamaktan dolayı bu insanlar iş bulamıyor ve bu işletmeler iyi işletmeciler bulamıyordur.

Hâlbuki işletme bölümü, öğrencilerini güzel birer ekonomist, muhasebeci, satışçı, yönetici olarak yetiştirme odaklıdır. Bunu değerlendirebilirseniz, çok rahat bir şekilde iş bulmaktan ziyade, iş teklifleri arasında seçim yapmak özgürlüğüne erişebilirsiniz. İşletme bölümlerinin bir avantajı ise, girdiğiniz firma, marka ya da işletmede uzun süre kaldıktan ya da kendinizi o konuda iyi yetiştirdikten sonra hayal bile edemeyeceğiniz kadar yükselebilecek olmanızdır.

Sabit bir maaş vaadi ile ömrünüzü bitirmeyecek, kendinize yapmış olduğunuz yatırımların karşılığını alacaksınız.

Düşük puanla pazarlama bölümü

İşletmelerin hedefinin satış olduğunu söylemiştik. Bu satışı gerçekleştirmenin yolları çoktur. İyi bir işletmecilik kafası, iyi reklamlar, iyi tasarımlar… Evet, bunların hepsi satışa müthiş etkilidir fakat bu işletmenin adını duysa dahi ona yönelmekte çekinceleri olan çok sayıda müşteri olacaktır. Peki, bu durum nasıl aşılacak? İşte pazarlamacılar işletmeleri dışarı sahalarda tanıtan, ürünlerini satan, ikna eden kişilerdir.

İnsanlarla iletişim becerilerinize güveniyor, ikna kabiliyetinizin yüksek olduğuna inanıyorsanız bu meslek tam size göre olabilir. Pazarlama departmanında çalışan insanların çoğu harika gelirler elde ederler. Genelde firmanın vermiş olduğu son model ya da son modele yakın araçlarında klima sonra yakıt kaygısı taşımadan müşterilerini gezerler ve mutlu bir yaşantıları vardır (kıyas konusudur tabi). Elbette hedef koyan ve hedefi tutturmalarını isteyen firmalarda vardır.

Bu durum pazarlama mesleğindeki kişileri biraz stres etsede, yine de mesleğin gelir düzeyi ve işleyiş biçimi birçok mesleğe göre daha şıktır. Hem zaten stressiz iş mi vardır? Her firmanın, her markanın pazarlanmaya ihtiyacı vardır. Üniversite okumak için pazarlama bölümü mükemmel ve iş garantili bir meslek olarak karşımıza çıkar.

Bilgisayar programcılığı bölümü – 2 yıllık

Son olarak bilgisayar programcılığı mesleğini ele alacağız. Zaten bu konuda çok bir şey söylemeye gerek yoktur. Bu mesleğe duyulan ihtiyaç o kadar fazlalaştı ki, açık öğretim fakülteleri bile artık bu eğitimi vermekte. Hatta dışarıdan bilgisayar alanında yazlım kurları dahi alarak kendinizi bu alanda yetiştirebilirsiniz. Düşük puanlı 2 yıllık üniversitelerde çok tercih edilen bir bölümdür.

Yazılıma duyulan ihtiyaç, dünyanın tümden dijitale evrilmesinin bir sonucudur. Bu konuya hepimiz zaten bir noktasından hakimiz. Okulların uzaktan eğitimi, mobil oyunlara duyulan ilgi, bilgisayar oyunlarına olan talep, bilgisayar ile yürütülen işlerin çoğalması, web tasarımı gibi faktörler her geçen gün yazılım ve programlama alanına duyulan ihtiyacı büyütüyor.

Yine bu meslekte de evden çalışma imkanı ile tek bir bilgisayar başında freelancer olarak işlerinizi yürütmeniz ve çok yüksek gelirler elde etmeniz işten bile değildir.

Gördüğünüz gibi her alanda aslında işsizlik değilde, kendini geliştirememiş insanlar vardır. İyi birileri için her zaman bir yerler muhakkak ki vardır. Bu yüzden okuduğunuz bölümün verdiği eğitim ile yetinmeyip, alanınızla ilgili kitaplar okumalı, kurslara katılmalı, fikir alıp vermeli, dizi film belgesel izlemeli, araştırma yapmalısınız. Sonrasında emin olun ki çıkan fırsatlar karşısında şaşıracaksınız. Başarılar…

İnternet sitesi https://unihayat.org
Yazı oluşturuldu 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön