çan eğrisi nedir

Çan Eğrisi Sistemi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Çan eğrisi nedir?

Çan eğrisi sistemi başlıca, öğrencinin aldığı notun değerlendirilmesinden ziyade sınıftaki diğer öğrencilerin notları arasından kendi performansını notlandırma şeklinde ifade edilebilir. Bu sistemde öğrenci aldığı notun diğer sınıf öğrencilerinin notları arasında ne kadar başarılı olduğunu görmüş olur.

Çan eğrisi nedir sorusu için özetle; sistemi genellikle üniversitelerde kullanılan bir not hesaplama türüdür. Notları belirlemede sınıf ortalaması ve notların standart sapması çan eğrisini hesaplamak için kullanılır. Önce öğrencilerin aldıkları notların ortalaması alınır. Ardından birkaç istatiksel işlem ardından tüm notların değişim aralığı belirlenir. Hesaplamalara göre de artış-azalış miktarları teyit edilir.

Çan eğrisi sistemi avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Çan eğrisi sisteminin avantajları arasında şüphesiz düşük not alan öğrencinin o dersten geçme ihtimalinin artıyor olmasını sayabiliriz. Çünkü öğrencinin geçme notu aldığı mutlak puana göre değil sınıf durumuna göre değerlendirilir. Öğrenci bir derse çok çalışmasa ve düşük alsa, fakat sınıf durumundan bir miktar iyi ise o öğrenci dersten başarılı geçmiş sayılır.

Örneğin bir dersten geçme notu 50 ise ve öğrenci sınıfın genel durumundan daha iyi bir not aldıysa 30 puanla bile belirlenen barajı geçmiş sayılır. Bu yönüyle çan eğrisi sistemi öğrenciler için bir avantaj durumundadır.

Fakat bu sistemin avantajları kadar aynı zamanda dezavantajları da bulunur. Örneğin geçme notundan yüksek alsanız bile sınıfın genel durumuna göre notunuz düşükse o dersten kalma ihtimaliniz oluşur. Aynı şekilde yüksek bir puan alarak bile kalma ihtimaliniz vardır. Çünkü bu sistemin genel amacı sınıf ortalamasını dengede tutmak ve başarı oranlarını arttırmaktır. Bu yüzden öğrenciler arasında sınıf içi rekabet durumu da oluşabilir.

Ayrıca bu sistemin en kötü taraflarından biri de harfli notların açıklanmasını beklemektir. Çünkü çan eğrisinde kalma durumu ancak harfli notla açıklandıktan sonra belirlenebilir.

Çan eğrisi hesaplama nasıl yapılır?

çan eğrisi hesaplama

Çan eğrisi hesaplama sisteminde başarılı olmak isteyen öğrenciler kredisi yüksek olan derslerden yüksek almaya odaklanmalıdır. Özellikle dönem sonu ortalamasını 2.00’ın üzerinde tutan bir öğrencinin, çan eğrisi sistemi yüzünden bir dersten kalma ihtimali düşecektir. Çan eğrisini belirleyen en temel faktörlerden biri standart sapma işlemleridir. Standart sapmayı öğretim görevlileri belirlediğinden bu konuda öğrenciler sağlıklı bir hesaplama yapamayabilir.

Not hesaplama için; ortalaması alınan sınıfın ortalamasına standart sapma eklenir ya da çıkarılır. Öğrencinin eklenen ya da çıkarılan standart sapma sonucunda elde edilen not, dersin geçme notundan düşükse başarısız, büyükse başarılı olur. Bu notlar da üniversitenin belirlediği harfli not sistemine göre belirlenir ve sisteme girilir.

Örneğin bir sınavın sınıf ortalaması 65, standart sapması 7 olsun. Harf notları bu durumda;

  • 63 – 69,99 arası CC
  • 70 – 76,99 arası CB
  • 77 – 83,99 arası BB
  • 84 – 90,99 arası BA
  • 91+ üstü AA

Şeklinde kabul edilir.

İnternet sitesi https://unihayat.org
Yazı oluşturuldu 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön